Ranking klubów OZPN Konin #4

2019-01-19 13:00:00, Rafał Osajda, Grzegorz Łyczak - Komisja ds. Marketingu

Publikujemy IV odsłonę rankingu klubów OZPN Konin. Zestawienie obejmuje swoim zasięgiem wszystkie męskie kluby zrzeszone w Konińskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej i uwzględnia rezultaty osiągnięte przez seniorskie zespoły w ostatnich trzech sezonach. Pod uwagę brane były zarówno wyniki ligowe, jak i pucharowe.

W czwartej odsłonie rankingu OZPN Konin największy awans uzyskali Zjednoczeni Rychwał, którzy ze sporą przewagą przewodzą ligowej tabeli klasy okręgowej. Największy spadek zanotowała drużyna Kasztelanii Brudzew, która jeszcze w zeszłym sezonie była w czołówce okręgówki. Teraz zamyka ligową tabelę i wiosną zawalczy o utrzymanie.

Na czele rankingu od samego początku bez zmian - Sokół Kleczew. Trudno było jednak spodziewać się zmiany lidera. Sokół od kilku sezonów konsekwentnie plasuje się najwyżej spośród konińskich zespołów i zajmuje pozycje w górnej połowie tabeli III ligi.

Do zmiany doszło na pozycji wicelidera. Jeszcze latem drugie miejsce zajmowała Victoria Września, która wygrała IV ligę. Górnik Konin, który w tym czasie bił się o utrzymanie w III lidze i w rankingu minimalnie jej ustępował. Teraz kluby zamieniły się miejscami. Górnik ma za sobą udaną jesień i z optymizmem może patrzeć na rundę wiosenną. Victoria po reorganizacji IV ligi plasuje się w połowie stawki.

Tuż za podium znajdują się zespoły Wielkopolskiej Ligi Międzyokręgowej. Najwięcej w porównaniu z poprzednim rankingiem zyskała SKP Słupca.

Na 8. miejsce wskoczyli Zjednoczeni Rychwał, który kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa w okręgówce, a najlepszy strzelec zespołu - Przemysław Skibiszewski - jest poważnym kandydatem do Złotego Buta OZPN Konin. W najbliższym czasie przedstawimy wyniki tej klasyfikacji po rundzie jesiennej. Pierwszą dziesiątkę zamyka Orzeł Grzegorzew.

Z pierwszej dziesiątki wypadła Olimpia Koło, która awans uzyskała do IV ligi z klasy okręgowej. Po reformie IV liga jest bardzo silnie obsadzona, a poziom rywalizacji bardzo mocno wzrósł. Olimpia jesienią w 19 spotkaniach uzbierała zaledwie 5. oczek w ligowej tabeli. Nie oznacza to słabości Olimpii, ale podkreśla jak dużą różnicę dzieli klasę okręgową i IV ligę po powstaniu klasy miedzyokregowej. Wiosną trzymamy kciuki za kolski zespół.

Na kolejnych miejscach mamy przetasowania. Drużyny, które jesienią zwyciężały zdołały wyprzedzić te, które są ligę wyżej, a bronią się przed spadkiem. W zestawieniu nie ma już Błękitnych Mąkolno, którzy wycofali się z rozgrywek. Pojawiły się natomiast 2. nowe zespoły: reaktywowany Hetman Orchowo oraz WKS Sobótka.

Każdy ranking jest na swój sposób kontrowersyjny. Z krytyką spotyka się ranking FIFA. Zatem ten na pewno nie jest idealny. Jednakże - co ciekawe - drużyny, które w poprzednich rankingach zaliczały spadki w notowaniu, spadały ze swoich lig. Te, które zajmowały coraz wyższe miejsca w rankingu, konsekwetnie awansowały wyżej i to zanim sezon wkroczył w decydującą fazę. Tak było choćby z Wartą Pyzdry, której awans ranking niejako "przepowiedział" zanim sezon A-klasy jeszcze się rozpoczął. Zatem patrząc w ranking awanse można przewidywać dla Zjednoczoczonych Rychwał z klasy okręgowej, Polonii Golina i MKSu Dąbie z A-klas i Hetmana Orchowo z B-klasy. Z końcem sezonu porównanamy słuszność obecnych założeń – powiedział Rafał Osajda, Sekretarz Komisji Marketingu OZPN Konin, pomysłodawca i twórca rankingu.

Kolejne zestawienie opublikujemy zakończeniu obecnego sezonu.

Zapewne znajdzie się wiele osób, które dokładnie będą chciały przestudiować ranking. Dlatego umieszczamy plik z obliczeniami, które są brane pod uwagę w konstruowaniu rankingu (pobierz plik). W przypadku pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.

Autor rankingu: Rafał Osajda - Sekretarz Komisji Marketingu OZPN Konin

Grafiki: Grzegorz Łyczak - Członek Komisji Marketingu OZPN Konin
_________________________

Metodologia obliczana pozycji klubów w rankingu

  1. Liczbę punktów dzielimy przez ilość spotkań ligowych.
  2. Otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik specyficzny dla danej ligi (podobnie jak przy obliczaniu Króla Strzelców: B-klasa 1; A-klasy 1,5; okręgówka 2; klasa międzyokręgowa 2,5; IV liga 2,5; III liga 3).
  3. Wartość ponownie mnożymy, tym razem przez wagę sezonu (obecny sezon 1; poprzedni sezon 2016/2017 0,75; sezon 2015/2016 0,5).
  4. Otrzymujemy ilość punktów zdobytą przez drużynę w trakcie danego sezonu. Do Niej dodajemy punkty zdobyte przez udział w Pucharze Polski (zwycięstwo 5pkt, finalista 4pkt, półfinaliści 2,5 punkta, ćwierćfinaliści 1pkt, trzecia runda 0,5pkt, druga runda 0,2pkt, pierwsza runda 0,1pkt) z odpowiednią wagą dla danego sezonu (obecny sezon 1; poprzedni sezon 2016/2017 0,75; sezon 2015/2016 0,5). WAŻNE - wartości z obecnej edycji Pucharu Polski zostaną dodane po jego zakończeniu. Mamy teraz pełną wartość dla drużyny w danym sezonie.
  5. W analogiczny sposób obliczamy wynik dla każdego z sezonów (sezon 2015/2016, 2016/2017 i obecny 2017/2018). Sumujemy wyniki z każdego sezonu. W ten sposób uzyskujemy pełną wartość.
  6. Od samego początku istnnienia  jednym z założeń rankingu jest branie pod uwagę trzech ostatnich sezonów. Tym sposobem, wraz z rozpoczęciem bieżącego przestaliśmy wliczać sezon 2015/2016.

Partner Techniczny OZPN Konin