Wywiad z Dawidem Czerwczakiem

2019-01-20 22:00:00, KOZPN

W tym roku zamierzamy wzbogacić treści publikowane na naszej stronie o rozmowy z trenerami, działaczami, kibicami, sędziami oraz zawodnikami klubów naszego okręgu. Po rozmowie z Michaliną Diakow, publikujemy drugą rozmowę. Tym razem Bartłomiej Tarłowski, Członek Zarządu oraz Przewodniczący Komisji Marketingu, odbył ciekawy wywiad z Dawidem Czerwczakiem, trenerem kadry OZPN Konin rocznika 2007. Dawid posiada kompleksową wizję pracy w tym zawodzie. Mimo, iż jak sam podkreśla wyniki w pracy z młodzieżą nie są najważniejsze, to ma już na swoim koncie międzynarodowy sukces.

______________

(Bartłomiej Tarłowski) Koniec starego i początek Nowego Roku to dobry moment na podsumowanie tego co wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach. Pod koniec 2017 roku zostałeś trenerem kadry OZPN Konin rocznika 2007. Jakie nowe obowiązki pojawiły się w związku z nową funkcją?

(Dawid Czerwczak) Funkcja trenera kadry okręgu polega w skrócie na wyłonieniu najzdolniejszych piłkarzy okręgu konińskiego i zaprezentowaniu ich możliwości szerszej publiczności. Konkretnie trenerom kadry województwa wielkopolskiego, w cyklicznych turniejach kadr oraz jeśli nadarzy się taka możliwość, skautom poważnych polskich drużyn podczas rozmaitych rozgrywek, w których nasza kadra będzie brała udział.

Czego nauczyłeś się prowadząc kadrę naszego okręgu?

Praca z kadrą uczy obserwacji i dostrzegania detali w umiejętnościach zawodnika. Trener, który wybiera grupę młodych zawodników, musi w krótkim czasie z bardzo wyrównanej kadry wybrać najlepszych. Głównym kryterium, którym się kieruje jest inteligencja piłkarska i motywacja młodego piłkarza.

W jakich wydarzeniach, zawodach brała udział w minionym roku Twoja kadra i z jakimi rezultatami?

Reprezentacja brała udział w cyklicznych turniejach kadr Okręgowych Związków Piłki Nożnej w Wielkopolsce. Wymienić tutaj możemy:

  • turniej kadr rejonowych województwa wielkopolskiego w Kaliszu,
  • turniej kadr województwa wielkopolskiego w Margoninie (powiat pilski).

Przed każdym turniejem kadra rozgrywała mecz sparingowy odpowiednio z drużyną Mieszko Gniezno i Oranje Konin rocznik 2006. Dzięki uprzejmości władz KOZPN zespół rocznika 2007 wziął udział w Międzynarodowym Turnieju piłki nożnej Eurocup rozgrywanym w Wągrowcu. W turnieju wzięło udział 30 zespołów, w tym 2 nasze zespoły. Ostatecznie nasza pierwsza drużyna wygrała cały turniej. Niezmiernie cieszę się z tego rezultatu i jestem dumny z moich zawodników. Zwycięstwo w turnieju to ogromny sukces.

Jak oceniasz postępy Twoich podopiecznych w kadrze okręgu w ostatnim roku?

Reprezentanci rocznika 2007 to nadal bardzo młodzi piłkarze więc progres jeśli chodzi o umiejętności jest dość duży. Bardzo cieszy to, że wielu z naszych reprezentantów charakteryzuje się już teraz bardzo dużą inteligencją piłkarską, co wynika z odpowiedniej pracy z trenerami na treningach.

Jak wygląda Twoja współpraca z trenerami z innych klubów, którzy trenują zawodników urodzonych w 2007r.?

Trenerzy współpracują ze mną polecając mi reprezentantów swoich klubów, których następnie zgłaszam na konsultację kadry naszego okręgu. Staram się również oglądać niektóre mecze ligowe i tam obserwować umiejętności konkretnych zawodników.

Czy w 2019 roku planujesz przegląd potencjalnych kandydatów do kadry i czy tym samym mogliby do niej dołączyć nowi zawodnicy?

Oczywiście. Zamysłem funkcjonowania kadry jest to, aby grali w niej najlepsi zawodnicy naszego okręgu. Jednak w tak młodym wieku umiejętności młodych piłkarzy zmieniają się bardzo dynamicznie więc skład kadry ulega ciągłym zmianom. Moim zadaniem jest monitorować cały czas drużyny z naszego regionu i wybierać zawodników, którzy w danej chwili prezentują najwyższą formę.

Co klubowy trener powinien zrobić jeśli widzi potencjał wśród swojego podopiecznego?

Wykonać do mnie telefon i porozmawiać o danym zawodniku. Zawodnik ten zostanie powołany na najbliższą konsultację kadry, gdzie będzie mógł skonfrontować swoje umiejętności z kolegami z innych zespołów.

Dlaczego w kadrach okręgu przeważnie widzimy reprezentantów tylko kilku klubów? Z czego to wynika? Jakie występują bariery, że ta reprezentacja klubów nie jest bardziej zróżnicowana?

W naszym okręgu funkcjonuje kilka większych klubów. Trenerzy tych drużyn mają możliwość wybrania kadry meczowej ze zdecydowanie większej ilości zawodników. Zawodnicy tych klubów jeżdżą na obozy i turnieje piłkarskie na terenie całej Polski, co sprzyja ich rozwojowi. Kluby z mniejszych ośrodków często nie mogą zagwarantować odpowiedniej rywalizacji na treningu z powodu braku dostatecznej ilości oraz jakości zawodników. Zawodnik trenujący na co dzień w drużynie, gdzie średnia umiejętności całego zespołu jest większa i występuje ciągła rywalizacja, automatycznie stara się równać do najlepszych. Budujące jest jednak, że występują również mniejsze ośrodki na terenie OZPN Konin, jak na przykład Grodziec, gdzie bardzo dobra praca trenerska sprzyja kształtowaniu dobrych zawodników.

Co czeka Twoją kadrę w Nowym Roku?

Kolejne, miejmy nadzieje, bardzo udane turnieje kadr okręgowych i promocja piłkarzy naszego okręgu.

Powiedz nam coś więcej o Twojej pracy w Oranje?

Do tej pory prowadziłem w klubie Oranje Sport Konin zespoły z roczników 2007 oraz 2004/05. Na początku 2018 ze względów zdrowotnych musiałem zrezygnować z prowadzenia tych drużyn, ale mam nadzieje powrócić do pracy w tym roku. W pracy zawsze moim celem nadrzędnym było kształtowanie wszechstronnego i inteligentnego zawodnika, który jest świadomy procesu treningowego, wie po co wykonuje daną czynność i jak można przełożyć pracę treningową na warunki meczowe. Ukształtowanie takiego zawodnika to zdecydowanie większy sukces niż pierwsze miejsce w turnieju.

Dużo ostatnio mówi się o roli rodzica w rozwoju sportowym dziecka. Jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie i na jakich zasadach współpracujesz z rodzicami?

Rola rodzica jest oczywiście bardzo ważna w edukacji młodego piłkarza. Ważne jest, aby komunikat idący z ust rodzica i trenera pokrywał się. Wtedy jest to czytelne i logiczne w odbiorze dla dziecka. Trener w obecnych czasach musi dużo rozmawiać z rodzicami i często ich edukować. Rodzic nie musi znać się na sporcie, ale powinien on usłyszeć od trenera podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania młodego piłkarza w obrębie kultury fizycznej. Wielkim problemem jest duża presja ze strony rodziców dotycząca osiągania wyniku sportowego w młodym wieku. Uważam że jeśli uda się środowisku trenerskiemu uświadomić rodziców, że radość z gry w piłkę i rozwijanie w młodym wieku takich cech jak: decyzyjność, nieszablonowość, odwaga, przebojowość na boisku jest ważniejsza od osiągnięcia wyniku sportowego często najprostszymi środkami, to odniesiemy wielki sukces.

W jakim miejscu chciałbyś się znaleźć jako trener za 5 lat?

Chciałbym pracować w klubie, w którym, prezes, trenerzy, rodzice, mówią jednym głosem. Gdzie istnieją klarowne zasady, wizja przyszłego funkcjonowania klubu, spójny, przemyślany system szkolenia. Uważam, że te elementy pozwolą kształtować świadomych i inteligentnych piłkarzy.

Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów.


Partner Techniczny OZPN Konin