Skibiszewski najlepszy po jesieni w III edycji Złotego Buta OZPN Konin

2019-02-22 18:00:00, Rafał Osajda, Grzegorz Łyczak - Komisja ds. Marketingu

To już trzeci sezon, w którym prowadzimy klasyfikację najlepszych strzelców. Kiedy w zeszłym sezonie Kamil Krysiak kończył rozgrywki z liczbą 42. goli wydawało się, że rekord ten przez lata nie zostanie pobity. Wyniki po jesieni wskazują, że w tym sezonie wszystko jest możliwe.

Liderem jest Przemysław Skibiszewski ze Zjenoczonych Rychwał, który jesienią w 14. spotkaniach zdobył aż 23. gole. Wynik łączny wynoszący 3,28 jest absolutnym rekordem. I wydawałoby się, że snajper Zjednoczonych wiosną będzie musiał jedynie dopełnić formalności.

Nic bardziej mylnego - zeszłoroczny zwycięzca Kamil Krysiak z MKSu Dąbie co sezon jest bardzo skuteczny. Od pierwszej edycji Rankingu zawsze jest w czołówce. Tej jesieni zdobył aż 20. goli i zajmuje obecnie drugie miejsce. Zapewne wiosną dołoży jeszcze niejedno trafienie.

Trzeci z identyczną zdobyczą jest pierwszy z debiutantów - Mateusz Trzmielewski z Nałęczy Babiak. Wicelider A-klasy gr. II w tym sezonie walczy o awans. I w niniejszym zestawieniu Nałęcz ma aż dwóch reprezentantów.

Poza podium pierwszy z zawodników grających w Wielkopolskiej Lidze Międzyokręgowej. Łukasz Pietrzak z SKP Słupca do siatki rywala jesienią trafiał aż 17 razy. Jego strata do podium jest minimalna.

O tym jak zacięta rywlizacja czeka Nas wiosną najlepiej świadczy fakt, iż piąty Paweł Dzierzgwa z Warty Eremity Dobrów ma szansę realne szanse nawet na zwycięstwo.

Szóste i siódme miejsce zajmują zawodnicy z boisk A-klasowych. Drugim reprezentantem Nałęczy Babiak jest Sebastian Sujewicz, a jako drugi zawodnik z MKSu Dąbie do zestawienia trafił Łukasz Pamin.

Ósmy Szymon Szczęsny jesienią reprezentował SKP Słupca. Wiele wskazuje na to, że wiosną zagra w Sokole Kleczew. Zatem warto tutaj wyjaśnić, jak będzie liczony wynik dla Szymona oraz każdego gracza, który zimą zmieni barwy. Na koniec sezonu jesień i wiosnę policzymy oddzielnie, a wynik uśrednimy.

Dziewiąty w zestawieniu jest Mateusz Czajka, który jesienią był najlepszym strzelcem Polonusa Kazimierz Biskupi. Pierwszą dziesiątkę zamyka Dariusz Małachowski z Orła Grzegorzew, który jesienią do bramki rywali trafił 12 razy.

W pierwszej dziesiątce mamy zaledwie trzech debiutantów. Są to dwaj gracze Nałęczy Babiak: Mateusz Trzemielewski i Sebastian Sujewicz oraz Szymon Szczęsny.

Pozostali gracze już w poprzednich edycjach trafiali do czołówki. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, iż obecność w drużynie takich graczy jak Skibiszewski, Krysiak, Dzierzgwa czy Czajka jest dla drużyny gwarancją goli.

W zestawieniu po raz pierwszy nie ma zwycięzcy pierwszej edycji i czołowego strzelca drugiej. Kuba Cieślak z Tulisii Tuliszków miał obiecujący początek sezonu, jednak w połowie rundy doznał koszmarnej kontuzji, której nie życzy sobie żaden zawodnik. Zerwane więzadła, operacja, długa rehabilitacja i dalsza gra pod znakiem zapytania - niestety dla Kuby, te wyrazy brzmią bardzo znajomo. Życzymy mu szybkiego powrotu do zdrowia, a wszystkim graczom braku kontuzji - powiedział Rafał Osajda, Sekretarz Komisji ds. Marketingu, pomysłodawca i autor rankingu.

Opracowanie rankingu i tekst: Rafał Osajda, Sekretarz Komisji ds. Marketingu.
Przygotowanie grafiki: Grzegorz Łyczak, Członek Komisji ds. Marketingu.


Zasady plebiscytu Złoty But OZPN Konin

W obliczeniach konieczne było uwzględnienie liczby spotkań. Dlaczego? Drużyny z wyższych lig rozgrywają w sezonie ok. 30 lub więcej spotkań, A-klasy - 22, a B-klasy - zaledwie 14. Dysproporcja jest zatem spora.

Każda z tych klas rozgrywkowych to inny poziom. Należało więc wprowadzić współczynnik trudności. Nie jest tajemnicą, że łatwiej strzelić bramkę w B-klasie niż w III lidze. Oczywiście z całym szacunkiem dla każdej ze stron.

Bierzemy pod uwagę ilość meczów jakie rozegrała drużyna, a nie sam zawodnik. Niestety nie mamy wiarygodnych narzędzi do sumowania zbiorczo występów danego zawodnika. Wykonanie tego manualnie, przy tak dużej liczbie strzelców w regionie - trwałoby miesiącami. Jeżeli w trakcie sezonu (przerwa zimowa) gracz zmieni barwy klubowe, wynik jest uśredniany.

W przypadku identycznej liczby punktów o wyższej pozycji decyduje klasa rozgrywek zainteresowanych zawodników. Jeżeli występują w tej samej lidze - wyższe miejsce zajmuje zawodnik, którego drużyna zajęła wyższe miejsce w tabeli.

Tym sposobem, aby obliczyć sprawiedliwy wynik dla każdego gracza:

  • najpierw liczbę bramek dzielimy przez liczbę spotkań drużyny zawodnika,
  • otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik (dla B-klasy 1, A-klas 1,5, okręgówki 2, WLM 2,5, IV ligi 3, III ligi 3,5),
  • otrzymujemy w ten sposób ilość punktów, którą ma dany zawodnik.


Partner Techniczny OZPN Konin