Najlepsze ofensywy i defensywy OZPN Konin

2019-03-21 20:00:00, Rafał Osajda, Grzegorz Łyczak - Komisja ds. Marketingu

Spośród opracowywanych przez Komisję Marketingu OZPN Konin zestawień, które od trzech sezonów pojawiają się w naszych publikacjach najbardziej znane to Ranking Złotego Buta oraz Ranking Złotej Rękawicy. A zatem zestawienia indywidualne. Nie zapominamy jednak o zestawieniach zespołowych. Analogicznie do powyższych rozpatrzyliśmy osiągnięcia drużyn naszego okręgu pod względem ofensywy oraz defensywy w rundzie jesiennej obecnego sezonu.

NAJLEPSZE OFENSYWY

Obliczając wynik dla każdej z drużyn zasady były analogiczne do zasad Złotego Buta. W rundzie jesiennej najlepszą formacją w naszym regionie mógł pochwalić się SKP Słupca. Aż 58. goli strzelonych w trakcie rundy to wynik, który imponuje każdemu znającemu realia amatorskiej piłki nożnej. Tym bardziej, iż gracze SKP strzelają na poziomie Wielkopolskiej Ligi Międzyokręgowej - a zatem mierzą się z ogranymi defensywami, których nie tworzą przypadkowi zawodnicy. Kluczową postacią SKP jest Łukasz Pietrzak, który znajduje się w czubie klasyfikacji Złotego Buta.

Jedynym zespołem, który dotrzymywał jesienią kroku drużynie SKP był MKS Dąbie. Aż 64. bramki to rewelacyjny wynik, do którego przyczynili się przede wszystkim Kamil Krysiak i Łukasz Pamin.

Trzecią pozycję zajmuje druga z A-klasowych drużyn. Nałęcz Babiak w tym sezonie gromi równie często, co MKS. Sebastian Sujewicz i Mateusz Trzmielewski zdobyli ponad połowę z 41. goli zdobytych przez Nałęcz jesienią.

Tuż za podium mamy trzy zespoły z klasy okręgowej. Warta Eremita Dobrów, Zjednoczeni Rychwał i LKS Ślesin przekroczyli w 14. spotkaniach barierę 40. zdobytych bramek.

Siódme miejsce zajmuje Sokół Kleczew, który w 17. spotkaniach na poziomie III ligi zdobył 27 bramek. Ósmą pozycję zajmuje drugi trzecioligowiec - Górnik Konin. 9. pozycja to Victoria Września, która jesienią zdobyła 23. bramki.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Tulisia Tuliszków, która ma za sobą udaną rundę jesienną w Wielkopolskiej Lidze Międzyokręgowej. 30. bramek w 16. spotkaniach jesienią to wynik, który Lisom dał spokojną przerwę zimową.

NAJLEPSZE DEFENSYWY

Zestawienie to różni się od Rankingu Złotej Rękawicy. W Złotej Rękawicy bierzemy pod uwagę czyste konta bramkarzy. W tym zestawieniu - tylko i wyłącznie liczbę straconych bramek. Sam współczynnik należało rozważyć inaczej, niż w przypadku strzelonych goli. Został on odwrócony - współczynnik 1 mają zespoły 3-ligowe, ekipy z B-klasy współczynnik mają równy 3,5.

Jak wynika z naszych obliczeń - najtrudniej bramkę strzelić Sokołowi Kleczew. I patrząc na dane historyczne kleczewski zespół ma pewną linię defensywną od wielu sezonów i od lat traci stosunkowo mało bramek.

W tym sezonie jednak Górnik Konin rundę jesienną miał bardzo udaną i tylko o jedną bramkę ustępuję Kleczewianom.

Ogromnym zaskoczeniem jest fakt, iż trzecie miejsce zajmuje zespół Czarnych II Ostrowite, który jesienią stracił zaledwie 3. bramki.

Tuż za podium mamy pierwszego reprezentanta A-klasy. Czarni Brzeźno jesienią stracili zaledwie 7. bramek. To najmniej spośród wszystkich A-klasowych drużyn.

Piąte miejsce to Victoria Września. Czwartoligowiec jesienią zagrał aż 19. spotkań. Stracił w nich zaledwie 25. bramek. Szóste to drugi z zespołów B-klasowy - Hetman Orchowo. Siódma pozycja to MKS Dąbie, który pojawia się w obu zestawieniach. Najbardziej bramkostrzelna drużyna w regionie straciła jesienią zaledwie 8. bramek. Ósma pozycja to MKS Tur 1921 Turek. Jedyny w zestawieniu reprezentant WLM stracił jesienią tylko 8. goli. Co ciekawe, w zestawieniu mamy również pierwszy zespół Czarnych Ostrowite. 15 straconych bramek to podobny rezultat co 10. Strażak Licheń.
Obydwa zestawienia bazują na danych z rundy jesiennej tego sezonu. Przy ogromnej różnicy w liczbie spotkań, jakie grają zespoły z naszego regionu (B-klasa 7, IV liga 19) trudno o idealnie miarodajne wyniki. Mimo wszystko zestawienia dostarczają ciekawych wyników, a ujęte w nim drużyny mają za sobą udaną rundę jesienną - powiedział Rafał Osajda, Sekretarz Komisji ds. Marketingu OZPN Konin.Partner Techniczny OZPN Konin