Boniek Prezesem PZPN, Wojtala w Zarządzie (WIDEO)

2016-10-28 20:00:00, Bartosz Aleksandrowicz - WZPN

Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, Paweł Wojtala, został wybrany do zarządu PZPN w trakcie Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego. Prezesem piłkarskiej centrali pozostanie przez najbliższe cztery lata Zbigniew Boniek, który pokonał jedynego kontrkandydata, Józefa Wojciechowskiego, stosunkiem głosów 99:16.
Wybory władz Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyły się w Warszawie. Na początku zjazdu delegaci opowiedzieli się za głosowaniem komputerowym, czemu sprzeciwiał się obóz Józefa Wojciechowskiego dążący do głosowania metodą tradycyjną. Po tym jak zdecydowano inaczej, kandydat na prezesa opuścił salę i zapowiedział, że wybory zaskarży do sądu. Nie zrezygnował jednak z ubiegania się o stanowisko szefa futbolowej centrali. W głosowaniu delegatów otrzymał jednak tylko szesnaście głosów wobec 99 dla Zbigniewa Bońka. Tym samym dotychczasowy prezes został wybrany na drugą kadencję. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za cztery lata już nie będzie mógł kandydować.

Na wniosek prezesa powołani zostali wiceprezesi związku - Eugeniusz Nowak (ds. organizacyjno-prawnych), Andrzej Padewski (ds. zagranicznych), Marek Koźmiński (ds. szkoleniowych), Cezary Kulesza (ds. piłkarstwa profesjonalnego) i Jan Bednarek (ds. piłkarstwa amatorskiego). Członkami zarządu zostali również z ramienia Ekstraklasy Jakub Tabisz, a z ramienia I ligi Martyna Pajączek, która tym samym stała się pierwszą w historii kobietą w polskich władzach piłkarskich.

Pozostałych 10 członków zarządu wybrano spośród 20 kandydatów. W pierwszej turze do wyboru na tę funkcję konieczne było uzyskanie większości głosów, co udało się Radosławowi Michalskiemu, Wojciechowi Cyganowi, Zdzisławowi Łazarczykowi, Mirosławowi Malinowskiemu, Adamowi Kaźmierczakowi oraz Henrykowi Kuli. Prezesowi Wielkopolskiego ZPN, Pawłowi Wojtali, do wyboru zabrakło jednego głosu. Sternik wielkopolskiej piłki zwyciężył jednak w drugiej turze. Wraz z nim skład zarządu PZPN uzupełnili Zbigniew Bartnik, Artur Kapelko i Ryszard Niemiec. Tym samym Wielkopolska znów będzie miała przedstawiciela w piłkarskiej centrali.