Michalina Diakow najlepszą sędzią Ekstraligi

2017-01-14 21:00:00, Bartłomiej Tarłowski - Komisja ds. Marketingu

Michalina Diakow z Kolegium Sędziów Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Koninie została wybrana najlepszą sędzią Ekstraligi Kobiet 2016 roku. Wyróżnienie tym bardziej cenne, że przyznane w ramach X edycji plebiscytu Polskiego Związku Piłkarzy „Piłkarki Wybierają 2016 ” przez zawodniczki występujące na co dzień w najwyższej klasie rozgrywek.

O wyniku X Plebiscytu PZP dowiedziałam się w momencie kiedy Szymon Lizak sędzia, który został wybrany najlepszym arbitrem II ligowym 2016 roku, wysłał mi wiadomość tekstową z gratulacjami. Na początku myślałam ,że żartuje więc musiałam się upewnić czy to prawda. Gdy wszystko się potwierdziło towarzyszyła mi ogromna radość i uczucie satysfakcji, które podnosi człowieka kilka centymetrów nad ziemię. Chwilę po tym podziękowałam swoim asystentkom Kindze Kwitowskiej oraz Oldze Pietrzykowskiej, bo to Nasz wspólny sukces – powiedziała Michalina Diakow.

Najlepsza sędzia Ekstraligi Kobiet, urodziła się w Ostrowie Wielkopolskim i pochodzi z Raczyc małej miejscowości w gminie Odolanów. Już w wieku 13 lat opuściła rodzinne zakątki i rozpoczęła naukę w konińskim Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego, aby spełniać swoje piłkarskie marzenia w drużynie Medyka Konin. Kariera młodej zawodniczki zapowiadała się bardzo dobrze. W 2006 roku zdobyła Mistrzostwo Polski do lat 16 oraz złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Była też reprezentantką Polski do lat 17, gdzie występowała z obecnymi kadrowiczkami Aleksandrą Sikorą oraz Sandrą Sałatą.

Ciężkie kontuzje zburzyły jej piłkarskie plany. Dwukrotnie zerwane więzadła krzyżowe spowodowały, że już w wieku 17 lat musiała zweryfikować swoje zamierzenia. Wiedziałam, że nie będę mogła grać w piłkę nożną, ale chciałam sobie ułożyć życie, w taki sposób, aby była w nim obecna moja ukochana dyscyplina. Wówczas odbyłam rozmowę z trenerem Romanem Jaszczakiem , który powiedział mi o organizowanym kursie sędziowskim. Kurs, który rozpoczęłam w styczniu 2009 zakończył się po 3 miesiącach zdanym egzaminem. Tak zaczęła się moja przygoda z gwizdkiem – wspomina Michalina Diakow.

Przed pierwszymi egzaminami na Szczeblu Centralnym, Michalina Diakow musiała wybrać czy chce być sędzią główną czy asystentką. Podjęcie decyzji zajęło jej wiele czasu, ale ostatecznie zdecydowała, że chce być główną rozjemczynią na murawie. W roli sędzi na ekstraligowych boiskach zadebiutowała 8 września 2012 roku podczas meczu KKP MAX Sprint Bydgoszcz - AZS UJ Kraków. Miała wówczas 21 lat, a na mecz udała się z Kingą Kwitowską oraz Olgą Pietrzykowską, swoim stałymi asystentkami.

Michalina Diakow poza sędziowaniem angażuje się także w pracę społeczną na rzecz Kolegium Sędziów OZPN Konin, gdzie pełni funkcję zastępcy Przewodniczącego oraz Przewodniczącej Komisji Szkolenia.
 

Zdjęcia: Dariusz Stoński