Marcin Woźniak: Cel to rozwój trenerów i zawodników

2017-07-26 20:00:00, Bartłomiej Tarłowski - Komisja ds. Marketingu

Miniony sezon był bardzo intensywny zarówno dla zawodników, jak i trenerów młodzieżowych kadr Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Koninie. W rozmowie z Bartłomiejem Tarłowskim szczegóły prowadzenia kadr i współpracy w tym zakresie z klubami i trenerami przedstawia Marcin Woźniak, trener koordynator OZPN Konin.

Za nami sezon, w którym odbyło się kilka turniejów reprezentacji Okręgowych Związków Piłki Nożnej. Jak oceniasz powrót do idei rywalizacji między reprezentacjami poszczególnych związków?

Rywalizacja pomiędzy okręgami odbywała się do tej pory raz w roku w formie dwudniowego turnieju dla dwóch roczników. Kilka lat temu Wielkopolski Związek Piłki Nożnej organizował również turniej zimowy, ale zrezygnowano z niego. Reformy, przez nas wszystkich oczekiwane, a zainicjowane przez nowe władze w WZPN-u, wprowadziły rozgrywki dla trzech roczników. Dzięki temu w ciągu roku odbędzie się około 10. turniejów organizowanych na zmianę przez każdy z okręgów. Dodatkowo wprowadzono również klubowe finały wojewódzkie na zwycięzców rozgrywek na szczeblu każdego OZPN w kategoriach od trampkarza starszego do żaka. Zmiany idą w bardzo dobra stronę i optymalizują proces rozwoju zawodników.

Jak oceniasz występy naszych reprezentantów?

Jeżeli chodzi o wyniki kadr, to plasujemy się w tym roku w dolnej części tabeli zajmując zazwyczaj miejsce w granicach czwartego lub piątego. Podobnie wyglądają wyniki w klubowych mistrzostwach wielkopolski. Ja nie wymagam od trenerów zwyciężania, oczywiste jest to, że wysokie miejsce cieszy, ale są ważniejsze cele i opieranie się na fundamentalnych zasadach prowadzenia młodych zawodników. Najważniejsza jest odpowiednia selekcja i prowadzenie kadr tak by prezentowały szkoleniowy i maksymalnie rozwojowy styl gry. W ten sposób chcemy się przyczynić do tego, żeby jak najwięcej zawodników miało możliwość sprawdzić się w kadrach wielkopolski i pójść śladami Krystiana Bielika czy Jana Bednarka. Wszyscy znamy tych dwóch zawodników, ale nie zapominajmy o innych zawodnikach: Filipie Karbowy – Legia Warszawa, Miedz Legnica (wychowanek Olo Władysławów), Wiktorze Sobczyku – Legia Warszawa (wychowanek Olimpii Koło), Kacprze Andrzejewskim – Lech Poznań ( wychowanek Górnika Konin).Myślę, że to jest dobry moment, abyś dokładnie przedstawił w jaki sposób prowadzony jest nabór zawodników do kadr OZPN Konin.

Na początek podkreślę, że zaczynamy od wyboru trenera. Ogłaszamy konkurs dla wszystkich chętnych trenerów, którzy chcieliby prowadzić kadrę w danej kategorii wiekowej. Najważniejszym kryterium jest prowadzenie drużyny w tym samym roczniku w klubie i świadomość, że praca z najlepszymi zawodnikami w okręgu to szansa własnego rozwoju. W ten sposób chcemy również wspierać trenerów, bo prowadzenie najlepszych zawodników w okręgu to doświadczenie, które ich wzbogaca. Zależy nam, aby trenerzy mieli taką samą wizję. Taki trener prowadzi kadrę przez okres dwóch lat. Na chwilę obecną kadrę 2005 prowadzi Michał Sypuła z Górnika Konin, a kadrę 2006 Damian Fogiel z Olimpii Koło. Do wyłonienia tzw. „podstawowej dwudziestki” zawodników potrzebujemy 4. konsultacji.

  • Pierwsza konsultacja to ok.100. powołanych zawodników, 2. boiska trawiaste i 8. trenerów oceniających.
  • Druga konsultacja to 50. zawodników, 2. boiska trawiaste i 5. trenerów.
  • Trzeci etap to ok. 25. zawodników, 1. boisko i 3. trenerów.
  • Czwarty etap to mecz towarzyski z wybranym przeciwnikiem.

Chciałbym podkreśli, że taka struktura istnieje od kilku lat, a jednym z celów takiej formy, jest możliwość udziału w selekcji najlepszych zawodników z każdego klubu, co ma miejsce w pierwszym etapie. W tym roku ze względu na dużą liczbę zawodników najprawdopodobniej zmienimy trochę ten system.

Czy zawodnicy z małych klubów, oddalonych od Konina, również mogą liczyć na powołania. Co trzeba zrobić, aby tak właśnie było?

Po to istnieje taki schemat, aby każde wyróżniające się dziecko, z każdego klubu uczestniczyło w konsultacjach. Nie ma tutaj znaczenia wielkość klubu czy jego lokalizacja. Tę pierwszą setkę dzieci powołujemy na podstawie decyzji trenerów prowadzących , którzy wybierają zawodników do uczestnictwa w pierwszym etapie konsultacji. Zależy nam, aby powoływani byli zawodnicy z wszystkich klubów, które uczestniczą w rozgrywkach. Nie chcemy już na samym początku ograniczać się do niewielkiej liczby zawodników. Dążymy do tego, aby jak najwięcej dzieci miało ten przywilej i uczestniczyło w selekcji do kadry. Dla nich to jest na pewno duże przeżycie, które motywuje do pracy, a trenerzy mogą dzięki takiej formie wynagradzać nie tylko uzdolnionych zawodników .

W pracy z kadrami pomagają Tobie inni trenerzy. Kto pełni takie funkcje i jaka jest rola takiego trenera?

Pomagają trenerzy z Wydziału Szkolenia: Wojciech Henke – SKP Słupca, Piotr Krzyżanowski – Olimpia Koło, Dawid Jóźwiak – Tur 1921 Turek, Michał Grzywacz – Sokół Kleczew, Anna Gawrońska – Medyk Konin, Dominik Łomnicki – Oranje Sport, Michał Sypuła – Górnik Konin, Krystian Kubiak – Górnik Kłodawa, Grzegorz Adamczewski – Polonus Kazimierz Biskupi oraz inni chętni trenerzy jak Maciej Pieszak z Tulisi Tuliszków, Paweł Mikołajczyk z Warty Kramsk czy Łukasz Cichos z Sokoła Kleczew. Wszyscy Ci trenerzy na zmianę uczestniczą w konsultacjach, prowadzą drużyny, oceniają zawodników i dokonują selekcji po konsultacjach z trenerem kadry. W pierwszym półroczu 2017 roku, a dokładnie od marca do czerwca, odbyło się 5. konsultacji szkoleniowych m.in. w Koninie, Starym Mieście, Kazimierzu Biskupim. W tym okresie odbyło się również 5. turniejów dla kadr. W drugiej części roku konsultacji na pewno będzie więcej, ponieważ rozpoczynamy selekcję w roczniku 2007. Do tego dojdą także konsultacje w innych rocznikach i turnieje kadr. Chciałem im w tym miejscu podziękować wszystkim trenerom za współpracę i poświęcony czas.Czy Ty jako trener oraz Twoi współpracownicy jesteście w stałym kontakcie z trenerami klubowymi? Jak wygląda współpraca z trenerami z poszczególnych klubów?

Można powiedzieć że staramy się być na bieżąco w kontakcie z trenerami. To trenerzy klubowi decydują o pierwszych powołaniach, na bieżąco konsultujemy z nimi kolejne powołania. Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie dzwoni trener i poleca danego zawodnika. Nigdy nie odmówiliśmy. Zawsze jesteśmy otwarci i chcemy wsłuchiwać się w to, co trenerzy mają nam do powiedzenia.

Jesteś również organizatorem wielu szkoleń dla trenerów jaki jest ich cel ?

Rozpoczynając pracę w OZPN zadałem sobie pytanie co mogę zrobić, żeby podnieść poziom szkolenia młodzieży. Uznałem, że nie ma lepszej inwestycji w młodzież jak rozwój trenerów, budowanie poprawnej świadomości, gdzie ważny jest rozwój zawodnika, a nie zwyciężanie za wszelką cenę. Istotne jest również wzbogacanie trenerów w środki do pracy. Szkoleniowiec codziennie ma wpływ na zawodników, dlatego nie ma lepszej inwestycji w młodzież jak inwestycja w trenera. Ten kierunek również dobrze widać w działaniach PZPN-u , gdzie wprowadzono system licencjonowania, system szkoleń i kursów. Ciągle też podnoszone są wymagania. Szkolenia w naszym okręgu prowadzili Marcin Dorna (trener reprezentacji Polski U-21), Miłosz Stępiński ( trener I reprezentacji Polski kobiet), Remigiusz Rzepka (asystent Adama Nawałki ) oraz Rafał Ulatowski, Jerzy Engel, Łukasz Becella i wielu innych. Chciałbym podkreślić, że każde szkolenie jest tak zorganizowane, żeby uczestnicy ponosili jak najmniejszy koszt. OZPN zawsze partycypuje w organizacji szkoleń w związku z czym koszt uczestnictwa to ok. 30 zł. Ponadto zorganizowaliśmy do tej pory 4. staże trenerskie w których wzięło udział 60 trenerów z okręgu konińskiego. 3. odbyły się w Lechu Poznań, a 1 w GKS Bełchatów.

Jakie cele stawia sobie Marcin Woźniak, jako trener koordynator na najbliższy rok?

Kontynuowanie pracy i dalszy rozwój okręgu, klubów, trenerów i zawodników.

Dziękujemy za rozmowę i życzymy Tobie wielu sukcesów oraz całemu sztabowi trenerskiemu, na czele którego stoisz.