Podsumowanie sezonu w grupie 2 klasy-A

2017-07-26 21:00:00, Rafał Osajda - Komisja ds. Marketingu

W żadnych z konińskich lig seniorskich wyścig po awans nie był tak pasjonujący. O ile w B-klasie o awansie dąbieckich drużyn było wiadomo już wiosną, w pierwszej grupie A-klasy Czarni Ostrowite szybko odskoczyli od stawki, a w okręgówce Tur 1921 Turek rozdawał karty przez cały sezon - o tyle w drugiej grupie A-klasy Warta Krzymów aż do czerwca toczyła bój o awans z Tulisią Tuliszków. Jesienią liderem była Warta, jednak tytuł mistrzowski i awans wywalczyła Tulisia.

Drużyna z Tuliszkowa już drugi sezon z rzędu była głównym faworytem do awansu. Rok temu na ostatniej prostej mistrzostwo przeszło Tulisii koło nosa, a ligę wygrał Tur 1921 Turek. Organizacyjnie Tulisia na okręgówkę gotowa była już dawno, zatem przysłowiowy "balonik" napompowany był do granic możliwości. Wszystkim w Tuliszkowie marzył się powrót do okręgówki i cel ten został finalnie osiągnięty. Losy rywalizacji z Wartą Krzymów toczyły się przez cały sezon, a kluczowym spotkaniem wydawało się być bezpośrednie spotkanie między tymi drużynami, do którego doszło w 17. kolejce. Mecz ten dostarczył kibicom sporej dawki emocji. Do przerwy Warta prowadziła u siebie 1-0. Tulisia była w niezwykle trudnej sytuacji. Druga połowa należała już do gości z Tuliszkowa. Tulisia dzięki zwycięstwu 1-2 na terenie Warty wskoczyła na fotel lidera i nie oddała już go do końca rozgrywek (63 punkty). Spory udział w awansie drużyny miał Kuba Cieślak - napastnik Tulisii zdobył w sezonie aż 31. bramek, dzięki czemu zdobył Złotego Buta OZPN Konin.

Trzy punkty za Tulisią znalazła się wspomniana Warta Krzymów, która zaznała goryczy spadku z klasy okręgowej w poprzednim sezonie. To, jak bardzo drużyny te zdominowały ligę najlepiej świadczy fakt, iż Warta będąc drugą drużyną grupy drugiej A-klasy zdobyła więcej punktów niż mistrzowie pierwszej grupy A-klasy - Czarni Ostrowite. Warta w minionym sezonie wygrała aż 20. spotkań z 24. możliwych, zdobywając aż 70. bramek i tracąc zaledwie 17. Nie bez powodu Warta wyrasta na faworyta swojej ligi w nadchodzącym sezonie.

Trzecie miejsce w lidze zajął Orzeł Kawęczyn, który zdobył 44. punkty, wyprzedzając o jedno oczko czwartą Basztę Przedecz. Obydwie drużyny to z pewnością bardzo solidne A-klasowe ekipy. Najlepszym tego dowodem jest fakt, iż zarówno Orzeł, jak i Baszta urywały punkty Tulisii i Warcie.

Piąte miejsce zajął drugi z zeszłorocznych spadkowiczów - Górnik Kłodawa. Drużyna ta strzelała bardzo dużo bramek - 62. gole to trzeci wynik ligi, jednak równie dużo traciła - 56. goli. Kłodawscy kibice bardzo często widzieli zatem gole, które przełożyły się na 38. zdobytych punktów.

Drużyny z szóstego i siódmego miejsca zgromadziły równą liczbę punktów. Warta Kramsk i Górnik Wierzbinek uzbierały po 35. oczek, zatem o kolejności w tabeli zdecydowały wyniki bezpośrednich spotkań. Bilans był korzystny dla Warty Kramsk.

Punkt za Wartą i Górnikiem znalazła się Teleszyna Przykona, która dzięki 34. punktom wypracowała sobie przewagę nad pozostałymi drużynami.

Dziewiąta w tabeli Sparta Barłogi zgromadziła 29. oczek, zaliczając niezbyt udaną rundę wiosenną w porównaniu do jesieni. Sparta przez cały sezon pokazywała, iż u siebie gra dużo lepiej niż na wyjeździe. Aż 22. z 29. punktów Sparta zdobyła na własnym terenie.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Grom Malanów, który sezon zakończył z identyczną liczbą punktów, co jedenasty GKS Osiek Łuczywno. Obydwie ekipy uzbierały 20. punktów, a o lepszej pozycji Gromu zadecydował lepszy bilans bezpośrednich spotkań.

Przedostatnie miejsce w tabeli zajął GKS Osiek Wielki, który zaledwie o punkt wyprzedził ostatni w tabeli Nałęcz Babiak. Drużyny te wyraźnie odstawały od reszty stawki. Los Nałęczy w A-klasie nie został jeszcze przesądzony - ostateczny kształt rozgrywek nie jest jeszcze znany.

Już za miesiąc rozpocznie się kolejny sezon - piłkarzom, działaczom i kibicom wymienionych drużyn życzymy udanych wakacji i radości z gry.

Opracowanie: Rafał Osajda, Komisja ds. Marketingu