Złoty But OZPN Konin 2017/2018 (1)

2017-10-15 09:00:00, Rafał Osajda - Komisja ds. Marketingu

W minionym sezonie konkurs na najlepszego strzelca okręgu konińskiego został przyjęty w entuzjastyczny sposób przez całą Naszą piłkarską społeczność. Zatem zgodnie z zapowiedziami - w tym sezonie kontynuujemy plebiscyt.

W tym sezonie o statuetkę będzie dużo trudniej. Pod uwagę bierzmy WSZYSTKIE kluby leżące terytorialnie na Naszej piłkarskiej mapie. Do gry włączają się zatem nie tylko czwarto- i trzecioligowcy, ale i piłkarki Medyka Konin.

Zgodnie z przyjętymi zasadami:

  1. W obliczeniach konieczne było uwzględnienie liczby spotkań. Dlaczego? Drużyny z wyższych lig rozgrywają w sezonie 30 lub więcej spotkań. A-klasy - 22 lub 24, a B-klasy - zaledwie 18. Dysproporcja jest zatem spora.
  2. Każda z tych klas rozgrywkowych to inny poziom. Należało więc wprowadzić współczynnik trudności. Nie jest tajemnicą, że łatwiej strzelić bramkę w B-klasie niż w III lidze. Oczywiście z całym szacunkiem dla każdej ze stron.
  3. Bierzemy pod uwagę ilość meczów jakie rozegrała drużyna, a nie sam zawodnik. Jeżeli w trakcie sezonu (przerwa zimowa) gracz zmieni barwy klubowe, wynik jest uśredniany.
  4. W przypadku identycznej liczby punktów o wyższej pozycji decyduje klasa rozgrywek zainteresowanych zawodników. Jeżeli występują w tej samej lidze - wyższe miejsce zajmuje zawodnik, którego drużyna zajęła wyższe miejsce w tabeli.

Tym sposobem, aby obliczyć sprawiedliwy wynik dla każdego gracza:

  • najpierw liczbę bramek dzielimy przez liczbę spotkań drużyny zawodnika,
  • otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik (dla B-klasy 1, A-klas 1,5, okręgówki 2, IV ligi 2,5, III ligi i Ekstraligi kobiet 3),
  • otrzymujemy w ten sposób ilość punktów, którą ma dany zawodnik.

Na półmetku rundy liderem w wyścigu jest Kamil Krysiak z MKSu Dąbie (A-klasa gr.I). Zawodnik ten zdobył dotąd aż 13 goli, co jest jednocześnie najlepszym wynikiem biorąc pod uwagę samą ilość bramek. Co ciekawe - w minionym sezonie napastnik MKSu zajął ostatecznie 6. miejsce w klasyfikacji. Wtedy jesienią strzelał dla Kasztelanii Brudzew (okręgówka) zdobywając jesienią 5 goli w 16 spotkaniach. Wiosną w 7 meczach w B-klasie do bramki trafiał aż 21 razy.

Druga w tabeli jest reprezentantka Medyka Konin - Liliana Kostowa. 7. goli w 8. spotkaniach przy mnożniku równym 3 daje Bułgarce na tą chwilę drugą pozycję.

Na najniższym stopniu podium jest Wiktor Zasada z Baszty Przedecz. Zawodnik, który powrócił do Baszty po występach w Górniku Kłodawa i Górniku Konin jest motorem napędowym drużyny i drugim strzelcem A-klasy.

W pierwszej dziesiątce można spotkać reprezentanta z każdej ligi, wyłączając 3. ligę.

Ubiegłoroczny triumfator - Kuba Cieślak z Tulisii Tuliszków jest tuż za pierwszą dziesiątką. W chwili obecnej jest wiceliderem strzelców okręgówki z dorobkiem 9. goli. Warto jednak zaznaczyć, iż gracz ten opuścił do tej pory kilka ligowych występów. Gdybyśmy mieli odpowiednie narzędzia i brali pod uwagę minuty spędzone przez graczy na boisku - Kuba najprawdopodobniej byłby na podium.

Sezon jednak dopiero się rozkręca - jeszcze wiele zmian przed Nami.

Kolejny ranking przedstawimy na koniec tego miesiąca.

WSZYSCY JESTEŚMY JEDNĄ DRUŻYNĄ!