Ranking klubów OZPN Konin #1

2017-10-17 22:00:00, R. Osajda, G. Łyczak, B.Tarłowski - Komisja ds. Marketingu

Zgodnie z zapowiedziami prezentujemy ranking klubów terytorialnie leżących w naszym okręgu. Przeprowadziliśmy dziesiątki symulacji, biorąc pod uwagę przeróżne rozwiązania przy obliczaniu punktów dla klubów. Po wielu dyskusjach przyjęliśmy ostateczny kształt rankingu. Zauważmy - ranking FIFA jest rankingiem międzynarodowym, pracuje nad Nim grupa ekspertów - a i tak budzi on kontrowersje. Zapewne i ten ranking będzie tematem dyskusji. Jesteśmy otwarci na sugestie i komentarze. Pamiętajmy jednak, iż ranking ten jest jedynie dodatkiem. Na jego podstawie nie będą rozpatrywane kwestie z awansami, spadkami, barażami czy też podziałami w ligach.

Aby obliczyć wynik dla drużyny:

  1. Liczbę punktów dzielimy przez ilość rozegranych spotkań ligowych.
  2. Otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik specyficzny dla danej ligi (podobnie jak przy obliczaniu Króla Strzelców: B-klasa 1; A-klasy 1,5; okręgówka 2; IV liga 2,5; III liga i Ekstraliga kobiet 3).
  3. Wartość ponownie mnożymy, tym razem przez wagę sezonu (obecny sezon 3; poprzedni sezon 2016/2017 2; sezon 2015/2016 1).
  4. Otrzymujemy ilość punktów zdobytą przez drużynę w trakcie danego sezonu. Do Niej dodajemy punkty zdobyte przez udział w Pucharze Polski (zwycięstwo 10pkt, finalista 8pkt, półfinaliści 5punktów, ćwierćfinaliści 3pkt, trzecia runda 2pkt, druga runda 1pkt, pierwsza runda 0,5pkt). Mamy teraz pełną wartość dla drużyny w danym sezonie.
  5. W analogiczny sposób obliczamy wynik dla każdego z sezonów (sezon 2015/2016, 2016/2017 i obecny 2017/2018)
  6. Sumujemy wyniki z każdego sezonu. Mamy już pełną wartość.

Liderem rankingu ze sporą przewagą nad resztą stawki jest Medyk Konin. Medyczki są hegemonem w polskiej kobiecej piłce, zdobywając o ostatnich latach zarówno tytuł Mistrzyń Polski jak i Puchar Polski. W tym sezonie w lidze zdobyły komplet punktów. Drugi w rankingu jest Sokół Kleczew. Drużyna ta nie ma sobie równych w Naszym regionie, będąc czołową drużyną III ligi. Trzecie miejsce zajmuje Victoria Września, która kolejny sezon jest w czołówce IV ligi.

Wrześnianie wyprzedzają minimalnie Górnika Konin. Górnicy w tym sezonie radzą sobie bardzo słabo, zamykając ligową tabelę. Zaledwie 3 ligowe punkty zdobyte w tym sezonie dają zaledwie 2,7pkt do rankingu. Dla przykładu - udane występy Victorii w tym sezonie dały Wrześnianom aż 16,88pkt przez co Victoria wyprzedziła Górnika.

Piąte miejsce zajmuje Olimpia Koło, która drugi sezon z rzędu jest w czołówce klasy okręgowej. Warto zaznaczyć, że trzy sezony temu Olimpia grała w IV lidze, co zostało uwzględnione w rankingu. Podobnie w przypadku szóstego LKSu Ślesin. Obecnie Ślesinianie występują w A-klasie gr. II będąc liderem. Pamiętajmy jednak, iż całkiem niedawno klub ze Ślesina grał z powodzeniem w IV lidze i notował udane występy w Pucharze Polski, co pozwoliło zgromadzić lwią część punktów LKSu.

Siódmy jest Tur 1921 Turek, który dwa sezony temu wygrywał A-klasę, sezon temu okręgówkę, a teraz regularnie punktuje w IV lidze. Ósma Tulisia Tuliszków dwa sezony gromiła w A-klasie, zdobywając dwukrotnie imponującą liczbę punktów. O ile dwa sezony temu minimalnie przegrała walkę z Turem, o tyle już sezon temu nie miała sobie równych. Do tego doszły udane występy w Pucharze Polski. W obecnym sezonie Tulisia wyrasta na czarnego konia rozgrywek klasy okręgowej. Trzyletni udany okres Tulisii zaowocował wysokim miejscem w rankingu.

Dziewiąte Wilki Wilczyn to czołówka klasy okręgowej i od dziś - lider tabeli klasy okręgowej. Coroczne dobre występy z dużą ilością punktów pozwoliły wyprzedzić dziesiąty w tabeli zespół SKP Słupca, który co prawda gra w IV lidze, jednak nie zdobywa tyle punktów co Wilki. Gra ligę wyżej to oczywiście lepszy mnożnik, jednak Wilki minimalnie wyprzedzają SKP.

W zestawieniu znajdziemy każdą z drużyn, która w ostatnich trzech latach występowała w rozgrywkach ligowych.

Ranking bazuje na ilościach punktów, które zdobywają drużyny w swoich ligach. Spodziewamy się zatem przetasowań w rankingu, który będziemy ogłaszać co miesiąc. Jak łatwo zatem zauważyć - drużyny z czołówki A-klas niejednokrotnie są sklasyfikowane wyżej niż drużyny, które w klasie okręgowej walczą o utrzymanie. Analogiczna sytuacja odnosi się do pozostałych lig.

Zapewne znajdzie się wiele osób, które dokładnie będą chciały przestudiować ranking. Zatem na stronie internetowej OZPN Konin ukaże się dokument excel do pobrania, z formułami oraz objaśnieniami. Poinformujemy o tym w oddzielnym newsie.

W przypadku pytań prosimy o komentarze.

Mamy nadzieję, że tego typu ranking chociaż symbolicznie wpłynie na rywalizację boiskową klubów OZPN Konin.

WSZYSCY JESTEŚMY JEDNĄ DRUŻYNĄ

  • Ranking OZPN # 1