Ranking klubów OZPN Konin #2

2018-03-08 23:00:00, Rafał Osajda, Grzegorz Łyczak - Komisja ds. Marketingu

Jesienią publikowaliśmy pierwszy ranking klubów OZPN Konin. Wzorem rankingu FIFA wzięliśmy pod uwagę ostatnie sezony wszystkich zespołów z naszego regionu - zarówno męskich, jak i żeńskich. Efektem tego był jeden wspólny ranking, który budził jednak kontrowersje. O ile każdy ranking, który publikowany jest w piłkarskim świecie budzi zawsze jakieś zastrzeżenia, o tyle w trakcie przerwy zimowej konsultowaliśmy kształt rankingu z działaczami, zawodnikami oraz trenerami z naszego regionu. Efektem tego są dwa rankingi, a więc podział na męski i żeński. W obydwu liczba punktów określona jest na podstawie kilku składowych.

Wzór ogólny dla obliczenia punktów w danym sezonie wygląda następująco:

  • ((liczba punktów drużyny w danym sezonie/liczba spotkań) x współczynnik sezonu x współczynnik ligi)) + (liczba punktów za występy w Pucharze Polski x współczynnik sezonu) = liczba punktów drużyny

gdzie:

  • współczynnik sezonu: obecny (2017/2018) x3, poprzedni (2016/2017) x2, sezon 2015/2016 x1
  • współczynnik ligi:
    • A. kobiety: 3. liga x1, 2. liga x1,5, 1. liga x2, Ekstraliga x2,5.
    • B. mężczyźni: B-klasa x1, A-klasa x1.5, klasa okręgowa x2, IV liga x2.5, III liga x3.
  • punkty za występy w Pucharze Polski: 1. runda - 0,5pkt, 2. runda - 1pkt, 3. runda - 2pkt, ćwierćfinał - 3pkt, półfinał - 5pkt, finalista - 8pkt, zwycięzca - 10pkt.

W analogiczny sposób obliczamy wynik dla każdego z trzech rozpatrywanych sezonów (2015/2016, 2016/2017, 2017/2018). Ważne - w obecnym sezonie nie bierzemy pod uwagę rozgrywek Pucharu Polski, gdyż jeszcze trwają.

Na czele rankingu żeńskiego jest oczywiście Medyk Konin i w rankingu tym zapewne niewiele będzie rotacji. Zapewne dla wielu kibiców liczba kobiecych drużyn w Naszym terenie jest zagadką. Tymczasem na szczeblu seniorskim występuje siedem kobiecych drużyn z naszego terenu. Drużyny te bazują na systemie szkoleniowym Medyka, występując na czterech poziomach rozgrywkowych. Na piłkarskiej mapie kobiecych drużyn oprócz Konina - swą reprezentację ma Ślesin.


Ogrom danych dostarcza nam ranking mężczyzn. Na jego czele jest Sokół Kleczew, który wyprzedza o niespełna dwa punkty Górnika Konin. Sokół od kilku sezonów z powodzeniem występuje na szczeblu III ligi, będzie zatem trudno zdetronizować lidera rankingu. Co się tyczy Górnika - o ile ten sezon nie jest udany dla Koninian, o tyle proszę pamiętać - bierzemy pod uwagę ostatnie trzy sezony. W minionych dwóch sezonach Górnik dwukrotnie zdobywał Puchar Polski OZPN Konin oraz wygrywał rozgrywki IV ligi. Dlatego też jest o krok za Sokołem. Na najniższym szczeblu podium jest Victoria Września, która jest liderem IV ligi. Co ciekawe - gdybyśmy brali pod uwagę wyniki jedynie tego sezonu - liderem byliby Wrześnianie. I jeśli wiosną będą równie skuteczni, wyprzedzą w rankingu Górnika jeśli ten nie zacznie zdobywać punktów.

Tuż za podium jest Olimpia Koło, która w ostatnich sezonach balansowała między IV ligą, a klasą okręgową. Pierwszą piątkę zamyka LKS Ślesin, który obecnie występuje przecież w A-klasie. Tutaj jednak lwią część punktów Ślesinian stanowią te ugrane w poprzednich rozgrywkach, gdy drużyna występowała w IV lidze.

Tuż za pierwszą dziesiątką liczba punktów dzielących drużyny jest minimalna. Zapewne wiosną czeka nas rotacja, zależna od wyników drużyn. Widać pewną zależnosć - drużyny, które w ostatnich sezonach miały kłopoty z regularnym zdobywaniem punktów w okręgówce, są wyprzedzane przez drużyny A-klasowe, które w swojej lidze są regularnie w czubie tabeli. Najlepszym tego przykładem jest Warta Pyzdry, która od kilku sezonów okupuje podium A-klasowej tabeli. To przełożyło się na 14. miejsce w rankingu. Warta obecnie jest liderem w swojej grupie i jest dla wielu faworytem do awansu do klasy okręgowej. Ten wydaje się być zasłużony - Warta wyprzedza w rankingu kilka zespołów z konińskiej klasy okręgowej. Najniżej sklasyfikowaną drużyną klasy okręgowej jest w tej chwili Polonia Golina, która w ostatnich sezonach znajduje się w dolnej części tabeli.

Najwyżej sklasyfikowaną drużyną wśród B-klasowych jest KS Mostki, który od trzech sezonów jest tuż za miejscem premiowanym awansem do A-klasy. Wyprzedza dzięki temu wiele A-klasowych drużyn, wśród których najniżej sklasyfikowano GKS Osiek Wielki.

Zestawienie zamyka Mirek Adamów, który w niedalekiej przeszłości wycofał się z rozgrywek po nieudanych występach na poziomie B-klasy.

Kolejne zestawienie opublikujemy na początku maja. Będziemy wtedy w trakcie ligowych rozgrywek na każdym poziomie, co zapewne przełoży się na awanse oraz spadki w zestawieniu.


Partner Techniczny OZPN Konin