Gdzie strzelają?

2018-03-17 23:00:00, Komisja ds. Marketingu

Runda wiosenna zbliża się wielkimi krokami - przed nami jeszcze kilka zestawień, która ukażą statystycznie rundę jesienną. Przygotowaliśmy ranking drużyn, w meczach których pada najwięcej goli.

Przygotowaliśmy ranking, w którym pod uwagę wzięliśmy liczbę goli na mecz. Liczymy gole, które padły w meczach każdej z drużyn OZPN Konin i dzielimy ją przez ilość spotkań drużyny, bez względu na to, czy są to bramki zyskane czy stracone - wyjaśnia Rafał Osajda, autor rankingu, Sekretarz Komisji ds. Marketingu OZPN Konin. 

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się zespoły, w których meczach jesienią padało średnio przynajmniej pięć bramek.

Kto jest na czele rankingu? GKS Osiek Łuczywno. Drużyna z A-klasy gr. I zagrała w 12. spotkaniach. Padły w nich aż 72. bramki, co daje niecodzienną średnią 6 goli na mecz. Co ciekawe - GKS Osiek Łuczywno zajmuje miejsce w środku tabeli swojej ligi.

Pozostałe dwa miejsca na podium zajmuję B-klasowe drużyny: LZS Karszew i WKS Boguszyczki. W meczach tych zespołów pada również grad bramek. Niestety dla kibiców tych drużyn - są to przede wszystkim bramki stracone.

Tuż za podium znajdują się dwa A-klasowe zespoły, które przede więcej bramek strzeliły niż straciły, a hokejowe wyniki są niemalże codziennością. Są to MKS Dąbie i Górnik Wierzbinek. W meczach MKSu jesienią w 12. spotkaniach padło aż 69. goli. Niewiarygodne, że aż 28. z nich zdobył jeden zawodnik - lider klasyfikacji Złotego Buta OZPN Konin Kamil Krysiak.

W rankingu dominują drużyny A-klasowe oraz B-klasowe. Jedynym przedstawicielem klasy okręgowej jest Sparta Sklejka Orzechowo, która ma za sobą bardzo nieudaną rundę jesienną. Sparta zamyka pierwszą dziesiątkę tabeli.


Jak wobec tego wygląda pierwsza dziesiątka drużyn, w meczach których pada najmniej bramek?

Zestawienie otwiera trzecioligowy Sokół Kleczew. Jesienią w spotkaniach Sokoła padło "zaledwie" 28. bramek. Daje to średnią 2.24 gola na mecz.

Tuż za Sokołem jest IV-ligowiec SKP Słupca. Zaskakujące, gdyż trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje A-klasowa drużyna - Teleszyna Przykona. W jej jesiennych 12. spotkaniach padło 35. bramek. Daje to niespełna trzy gole na mecz.

W pierwszej dziesiątce znajduję się jeszcze czwartoligowy Tur 1921 Turek, pozostałe miejsca zajmują drużyny z klasy okręgowej. Średnia goli na mecz w pierwszej dziesiątce oscyluje wokół trzech bramek.


Na podstawie tych zestawień można wywnioskować, iż "im niższa liga - tym więcej goli pada." Z resztą - takie piłkarskie porzekadło utarło się w Naszej społeczności. Czy słusznie?

Patrząc na wyniki w Naszym okręgu - jak najbardziej TAK!

W B-klasie w tym sezonie w meczu pada średnio pięć bramek. W A-klasach - gdzie mamy dwie grupy - wspólna średnia to już cztery i pół gola. Co ciekawe - piłka "chętniej" wpada do siatki w grupie pierwszej A klasy. W klasie okręgowej średnia to już niespełna cztery gole w meczu, a w czwartej lidze - nieco ponad trzy. Na boiskach trzecioligowych padają średnio trzy bramki w meczu. Tym bardziej rzuca się tu w oczy wynik Sokoła, który nawet na tle swojej ligi wyróżnia się pod względem najmniejszej średniej liczby goli w meczu (2.24).


Wspólny jednak mianownik dla Naszych lig - są to ligi amatorskie. Jaka jest średnia liczba bramek w Ekstraklasie? W obecnym sezonie jest to 2.61 goli na mecz. Zatem dwa razy mniej bramek w meczu niż w najniższej lidze w Naszym okręgu czyli B-klasie. W trakcie całej rundy w B-klasie, gdzie rozegrano 45. spotkań padł zaledwie JEDEN bezbramkowy remis.

Który drużyna z Naszego regionu strzela średnio najwięcej goli w meczu? Która najmniej bramek traci? Niebawem kolejne zestawienie.


Partner Techniczny OZPN Konin