Nie jesteś zalogowana/y

Login:

Hasło:

Email Zarządu: zarzad.kskonin@wp.pl
Email Komisji Szkoleniowej: szkolenie.kskonin@gmail.com
ZASADY WYPEŁNIANIA ZAŁĄCZNIKA DO SPRAWOZDANIA Z ZAWODÓW


ZASADY WYPEŁNIANIA PRZEZ SĘDZIÓW WZPN ZAŁĄCZNIKA DO SPRAWOZDANIA Z ZAWODÓW

OBOWIĄZUJĄCE OD POCZĄTKU SEZONU 2005/2006

UZGODNIONE PRZEZ KOLEGIUM SĘDZIÓW WZPN ORAZ WYDZIAŁ DYSCYPLINY WZPN

1. Przy wypełnianiu załącznika, sędzia powinien mieć na względzie cele jego wprowadzenia, tj.:

a) poinformowanie kierowników obydwu drużyn o okolicznościach udzielenia wykluczeń (cz. k.),
b) umożliwienie Wydziałowi Dyscypliny prawidłowej oceny sytuacji ze Względu na podpisanie/nie podpisanie załącznika przez kierownika drużyny oraz ewentualnie wniesione przez niego uwagi prawidłowo sporządzony i podpisany załącznik jest. sygnałem dla Wydziału Dyscypliny, że najprawdopodobniej można udzielić kary dla osób wykluczonych bez wzywania sędziego i kierowników drużyn.


2. Opis w załączniku nie musi być powtórzeniem opisu ze sprawozdania - może być bardziej skrótowy, lecz opisy nie mogą być sprzeczne (np. w sprawozdaniu "uderzenie w twarz", a w załączniku "odepchnięcie w klatkę piersiową"). Pełen, szczegółowy opis powinien być zamieszczony w sprawozdaniu.

3. W załączniku należy podać wyraźnie charakter przewinienia, tj.:

a) Działanie sprawcy ("uderzenie", "kopnięcie", "popchnięcie", "oplucie", "słowna obraza".)
b) Uderzenie - jaką częścią ciała: ręką, dłonią (otwartą, pięścią), kolanem, głową.
c) Osobę poszkodowaną, np. zawodnik drużyny przeciwnej, sędzia asystent nr 1.
d) Naruszoną część ciała poszkodowanego: twarz, klatka piersiowa, brzuch.
e) Przy przewinieniach związanych z użyciem słów, w załączniku nie trzeba ich cytować (choć można), lecz zawsze należy odróżniać obrazę od groźby,
f) Inne okoliczności, np. przy linii bocznej boiska, poza grą, w czasie przerwy w grze, brutalnie.

4. Należy zwracać uwagę na rubrykę "inne". Tam należy zamieszczać okoliczności nie wiążące się bezpośrednio z upomnieniami i wykluczeniami, np. zachowanie osób funkcyjnych, zachowanie publiczności, zakłócenia porządku.

5. Jeśli wpis następuje na wniosek obserwatora (co do okoliczności, której sędzia nie widział - w czasie gry lub po zawodach) należy ten fakt odnotować z zaznaczeniem "na wniosek obserwatora". Dokonanie wpisu na wniosek obserwatora należy zasygnalizować kierownikowi drużyny, który może wnieść do tego zapisu uwagi na takich samych zasadach jak co do opisu dokonanego przez sędziego odnośnie zdarzeń, jakie sędzia widział.

6. Kierownik ma prawo zażądać wpisania do załącznika przez sędziego (wpisu dokonuje tylko sędzia) jedynie swoich obiekcji co do okoliczności opisanych przez sędziego w załączniku, a nie innych swoich twierdzeń i poglądów. Kierownika chcącego zawrzeć w załączniku inne opisy należy pouczyć, że może zwrócić się z odpowiednim pismem do odpowiedniej komórki WZPN (protesty - WGiE, wnioski o niewyznaczanie sędziego - KS, sprawy dyscyplinarne - WD).

7. Odmowę podpisu załącznika przez kierownika drużyny należy zawsze stwierdzić z podaniem jej przyczyn (o ile kierownik je poda).

8. Należy stwierdzić fakt i przyczynę opóźnienia w przekazaniu sprawozdania oraz osobę winną opóźnienia, a także stwierdzić czy opóźnienie w przekazaniu sprawozdania pociągnęło za sobą opóźnienie w rozpoczęciu zawodów.

Przewodniczący Kolegium Sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej - mgr Krzysztof Perek
Przewodniczący Wydziału Dyscypliny Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej - Michał Gniatkowski

Dodał: Sekretarz KS KOZPN, dnia 21.09.2005, 19:59:48


Tylko osoby zalogowane mogą czytać i dodawać komentarze

Kolegium Sędziów Konińskiego OZPN Strona główna Kontakt Mapa strony RSS www.koninskiozpn.pl/sedziowie KS OZPN Konin na FB