Ranking klubów OZPN Konin #3

2018-10-01 22:00:00, Rafał Osajda, Grzegorz Łyczak - Komisja ds. Marketingu

Publikujemy III odsłonę rankingu klubów OZPN Konin. Zestawienie obejmuje swoim zasięgiem wszystkie męskie kluby zrzeszone w Konińskim Okręgowym Związku Piłki Nożnej i uwzględnia rezultaty osiągnięte przez seniorskie zespoły w ostatnich trzech sezonach. Pod uwagę brane były zarówno wyniki ligowe, jak i pucharowe. Wkrótce opublikujemy ranking drużyn kobiecych.

Na czele zestawienia jest Sokół Kleczew, który ma sporą przewagę nad resztą stawki. Co ciekawe - w porównaniu do zimowej odsłony rankingu - doszło do zmiany na pozycji wicelidera. Udany sezon Victorii Września, która zdobyła mistrzostwo IV ligi i walczyła w barażach o III ligę, pozwolił wyprzedzić Górnika Konin, który do końca walczył o utrzymanie w III lidze. Na szczęście ostatecznie Górnik utrzymał się w rozgrywkach. Jednakże - w rankingu spadł o jedną pozycję. Tuż za podium mistrz klasy okręgowej - Olimpia Koło, a pierwszą piątkę zamyka Tur 1921 Turek.

Najwyżej sklasyfikowaną drużyną z A-klasy na koniec minionego sezonu jest Warta Pyzdry. Ta drużyna zdobyła mistrzostwo swojej ligi. Z kolei najniższą pozycję spośród drużyn klasy okręgowej zajęła Polonia Golina. Drużyna ta spadła z ligi, zatem można zauważyć, iż ranking ten oddaje realia boiskowe i w pewien sposób łączy wszystkie ligi. Najniżej spośród A-klasowych drużyn jest GKS Osiek Wielki. Zestawienie zamyka WKS Boguszyczki, który jednak w minionym sezonie debiutował w rozgrywkach ligowych.

Ranking bazuje na ilościach punktów, które zdobywają drużyny w swoich ligach. Spodziewamy się zatem przetasowań w rankingu, który będziemy ogłaszać na koniec każdej rundy rozgrywek. Jak łatwo zatem zauważyć - drużyny z czołówki A-klas niejednokrotnie są sklasyfikowane wyżej niż drużyny, które w klasie okręgowej walczą o utrzymanie. Analogiczna sytuacja odnosi się do pozostałych lig.

W przypadku wycofania się drużyny z ligi w przeszłości i jej ponownego startu - punkty liczymy od zera. W ten sposób obliczyliśmy wynik dla każdej drużyny seniorskiej z naszego regionu.

Metodologia obliczana pozycji klubów w rankingu

  1. Liczbę punktów dzielimy przez ilość rozegranych spotkań ligowych.
  2. Otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik specyficzny dla danej ligi (podobnie jak przy obliczaniu Króla Strzelców: B-klasa 1; A-klasy 1,5; okręgówka 2; IV liga 2,5; III liga 3).
  3. Wartość ponownie mnożymy, tym razem przez wagę sezonu (obecny sezon 4; poprzedni sezon 2016/2017 2; sezon 2015/2016 1).
  4. Otrzymujemy ilość punktów zdobytą przez drużynę w trakcie danego sezonu. Do Niej dodajemy punkty zdobyte przez udział w Pucharze Polski (zwycięstwo 5pkt, finalista 4pkt, półfinaliści 2,5 punkta, ćwierćfinaliści 1pkt, trzecia runda 0,5pkt, druga runda 0,2pkt, pierwsza runda 0,1pkt). Mamy teraz pełną wartość dla drużyny w danym sezonie.

W analogiczny sposób obliczamy wynik dla każdego z sezonów (sezon 2015/2016, 2016/2017 i obecny 2017/2018). Sumujemy wyniki z każdego sezonu. W ten sposób uzyskujemy pełną wartość.

Zapewne znajdzie się wiele osób, które dokładnie będą chciały przestudiować ranking. Dlatego umieszczamy plik z obliczeniami, które są brane pod uwagę w konstruowaniu rankingu (pobierz plik). W przypadku pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.

Autor rankingu: Rafał Osajda - Sekretarz Komisji Marketingu OZPN Konin

Grafiki: Grzegorz Łyczak - Członek Komisji Marketingu OZPN Konin
Partner Techniczny OZPN Konin