Złota Rękawica dla najlepszego bramkarza

2018-01-06 20:00:00, Komisja ds. Marketingu

Śladem Złotego Buta OZPN Konin wyróżni w tym sezonie najlepszego bramkarza. Czynnikiem decydującym o miejscu w nowym rankingu opracowanym przez Komisję ds. Marketingu będzie liczba czystych kont uzyskanych w spotkaniach ligowych. Najlepszy golkiper otrzyma statuetkę "Złotą Rękawicę" oraz nagrody rzeczowe.

Zasady są analogiczne do rankingu najlepszych strzelców. Liczbę czystych kont bramkarza dzielimy przez ilość spotkań drużyny, a następnie mnożymy razy współczynnik specyficzny dla danej ligi. W przypadku identycznego wyniku zawodników wyższe miejsce zajmuje zawodnik z wyższej ligi. Jeżeli zawodnicy występują w tej samej lidze - decyduje pozycja w tabeli drużyny zawodnika - powiedział Rafał Osajda, autor rankingu oraz Sekretarz Komisji ds. Marketingu OZPN Konin.

W pierwszej dziesiątce dominują bramkarze z klasy okręgowej, jednak w zestawieniu jest reprezentant zarówno trzeciej ligi, jak i B-klasy. 

Liderem po rundzie jesiennej jest Mariusz Sobczak. Bramkarz Kasztelanii Brudzew w 16. spotkaniach aż siedmiokrotnie zachował czyste konto, co jest najlepszym wynikiem w całym regionie wśród golkiperów. Co ciekawe, pod względem samych straconych bramek Kasztelania nie jest najlepszą drużyną ligi.

Drugi w zestawieniu jest Artur Siejak z Płomienia Nekli, który sześciokrotnie zagrał "na zero z tyłu". Co ciekawe, jeśli Płomień nie zachowuje w meczu czystego konta, to traci przynajmniej dwa gole. W dziesięciu pozostałych spotkaniach Płomień tracił aż 23 gole.

Na najniższym stopniu podium jesień kończy Hubert Świtalski z trzecioligowego Sokoła Kleczew. Cztery czyste konta tej jesieni przy bardzo dobrym współczynniku stawia golkipera Sokoła w roli jednego z faworytów zestawienia.

Tuż za podium są bramkarze: Olimpii Koło - Bartosz Kordylewski i Warty Eremity Dobrów - Kamil Gurlaga. Pięć czystych kont to czołowy wynik w regionie. Warto zaznaczyć, Olimpia Koło jesienią straciła zaledwie osiem bramek, aż ośmiokrotnie schodząc z boiska bez straty gola. Względem drużyn jest to najlepszy wynik w regionie. Jednakże, Olimpia rotowała bramkarzami w trakcie jesieni. Obok Bartosza Kordylewskiego w bramce Olimpii stawał Łukasz Szymański, który trzykrotnie nie dał się pokonać rywalom. Tym sposobem mimo imponująco niskiej liczby straconych goli, golkiperzy Olimpii są poza podium.

Szósty jest Jakub Matczak z Wilków Wilczyn, który również pięciokrotnie nie dał się pokonać rywalom. Jednakże, Wilki zagrali mecz więcej w stosunku do Olimpii i Warty Eremity, przez co golkiper z Wilczyna jest tuż za kolegami "po fachu" z innych drużyn.

Na siódmym i ósmym miejscu znajdują się reprezentanci B-klasy. Doświadczony bramkarz Dariusz Śpiewak ze Sparty Konin aż pięć razy w dziewięciu występach nie dał się pokonać rywalom. Identycznego wyczynu dokonał Maciej Pastuszko ze Znicza Władysławów, jednak jego drużyna zajmuje w tabeli ustępuje Sparcie, przez co w zestawieniu znajduje się tuż za Dariuszem Śpiewakiem.

Co ciekawe w rankingu mamy zaledwie jednego reprezentanta A-klasy, mimo iż na tym poziomie występuje aż 25 drużyn. Jest Nim Bartosz Pera z Orlika Miłosław, który w jedenastu meczach Orlika czterokrotnie zachował czyste konto.

Dziesiątkę zamyka Rafał Osajda z Tulisii Tuliszków i jednocześnie autor zestawienia, który czterokrotnie zachował czyste konto. Tulisia straciła jesienią więcej goli niż Olimpia, jednak w przypadku czystych kont można dopatrzyć się analogicznej sytuacji. W bramce Tulisii występuje również Dawid Zajdel, przez co drużynowo Tulisia względem czystych kont jest w czołówce, indywidualnie jednak golkiperzy beniaminka okręgówki są daleko za liderem.

Podobnie jak w przypadku Złotego Buta - wiosną regularnie będziemy publikować wyniki zestawienia. W przypadku Złotej Rękawicy rywalizacja zapowiada się na niezwykle zaciętą. Mamy nadzieje, że utworzony ranking choć w minimalnym stopniu wpłynie motywująco na bramkarzy z terenu OZPN Konin.

Grafikę rankingu "Złota Rękawica" przygotował Grzegorz Łyczak, członek Komisji ds. Marketingu.