Znamy zdobywcę Złotego Buta sezonu 2017/2018

2018-07-19 22:00:00, Rafał Osajda, Grzegorz Łyczak - Komisja ds. Marketingu

W minionym sezonie konkurs na najlepszego strzelca okręgu konińskiego został przyjęty w entuzjastyczny sposób przez całą naszą piłkarską społeczność. Zatem zgodnie z zapowiedziami ogłaszamy wyniki drugiej edycji.

Czołowi gracze regionu musieli uznać wyższość jednego: Kamila Krysiaka z MKSu Dąbie. Ten dokonał niewiarygodnej rzeczy - prowadził w konkursie od pierwszej kolejki. Pozycji lidera nie oddał przez cały sezon, a zdobył w nim... 42 bramki! To ponad połowa bramek, którą w całym sezonie strzelił MKS Dąbie. Ten sezon nie jest jednak wyjątkiem - w minionym sezonie Kamil Krysiak również sezon zakończył w czołówce zestawienia.Zarząd OZPN Konin składa gratulacje Kamilowi. Statuetka oraz nagrody rzeczowe za zdobycie Złotego Buta OZPN Konin w sezonie 2017/2018 zostaną wręczone podczas pierwszego meczu nowego sezonu, w którym MKS Dąbie będzie gospodarzem.

Druga edycja zestawienia Złotego Buta OZPN Konin i drugi raz drugie miejsce przypada Patrykowi Grabowieckiemu z GKSu Sompolno. W przeszłości snajper GKSu wielokrotnie był królem strzelców klasy okręgowej. Wtedy jednak nie prowadzono żadnego tego typu zestawienia. Spodziewać się jednak można, że przyszły sezon będzie dla Patryka Grabowieckiego sezonem, w którym zdobędzie więcej bramek, niż zaliczy występów. Dlaczego? Król strzelców klasy okręgowej przeniósł się do A-klasowej Sparty Konin.

Grabowiecki jednak nie jest na drugim miejscu sam. Identyczny wynik wykręcił Mateusz Czajka z Olimpii Koło - mistrza klasy okręgowej. Napastnik Olimpii w przyszłym sezonie będzie sprawdzał czwartoligowych bramkarzy.

Tuż za podium znalazł się Dariusz Małachowski z Orła Grzegorzew. Kolejne miejsca zajęli: król strzelców A-klasy, gr. II - Dariusz Zieliński z Warty Krzymów oraz wicekról strzelców A-klasy, gr. I - Wiktor Zasada z Baszty Przedecz.

Rok temu walka trwała do ostatniej kolejki, a liczyło się w niej aż czterech zawodników. Ostatecznie wygrał Kuba Cieślak z Tulisii Tuliszków. Ten sezon dla napastnika Tulisii również był udany - debiutancki sezon w okręgówce przypieczętował 22. trafieniami. To dało mu siódmą pozycję.

Oczko wyżej niż Norbert Grzelak z Polonusa Kazimierz Biskupi. Reżyser gry wicemistrza klasy okręgowej zdobył 20. bramek. Tyle samo, co Jego kolega z zespołu - Krzysztof Słowiński. Ten w tym sezonie strzelał jesienią dla Błękitnych Mąkolno, wiosną przeniósł się do Kazimierza Biskupiego.

Pierwszą dziesiątkę zamyka Bartłomiej Sodkiewicz z Warty Pyzdry - mistrza A-klasy. Po kilku udanych sezonach w A-klasie pyzdrzanie w końcu zagrają ligę wyżej.

W pierwszej dziesiątce z tego sezonu znajdziemy aż 6. graczy, którzy regularnie strzelali również rok temu. To pokazuje, że mamy w regionie graczy, których obecność w zespole jest gwarancją dużej liczby bramek.

Drugą dziesiątkę otwierają czwartoligowcy - Bartosz Grabowski z Tura 1921 Turek oraz Piotr Sarbinowski z Victorii Września. Kolejne pozycje zdominowane są przez graczy z A-klasy.

Jedyny reprezentant B-klasy - Damian Tylak ze Sparty Konin zajął 15. miejsce.

Pierwszą dwudziestkę zamyka Daniel Pięciak z Piasta Grodziec, którego dorobek strzelecki w sezonie zamknął się w liczbie 15. goli.

Gratulujemy wszystkim zawodnikom, którzy zostali uwzględnieni w zestawieniu.Zasady plebiscytu Złoty But OZPN Konin

W obliczeniach konieczne było uwzględnienie liczby spotkań. Dlaczego? Drużyny z wyższych lig rozgrywają w sezonie 30 lub więcej spotkań. A-klasy - 22 lub 24, a B-klasy - zaledwie 18. Dysproporcja jest zatem spora.

Każda z tych klas rozgrywkowych to inny poziom. Należało więc wprowadzić współczynnik trudności. Nie jest tajemnicą, że łatwiej strzelić bramkę w B-klasie niż w III lidze. Oczywiście z całym szacunkiem dla każdej ze stron.

Bierzemy pod uwagę ilość meczów jakie rozegrała drużyna, a nie sam zawodnik. Niestety nie mamy wiarygodnych narzędzi do sumowania zbiorczo występów danego zawodnika. Wykonanie tego manualnie, przy tak dużej liczbie strzelców w regionie - trwałoby miesiącami. Jeżeli w trakcie sezonu (przerwa zimowa) gracz zmieni barwy klubowe, wynik jest uśredniany.

W przypadku identycznej liczby punktów o wyższej pozycji decyduje klasa rozgrywek zainteresowanych zawodników. Jeżeli występują w tej samej lidze - wyższe miejsce zajmuje zawodnik, którego drużyna zajęła wyższe miejsce w tabeli.

Tym sposobem, aby obliczyć sprawiedliwy wynik dla każdego gracza:

  • najpierw liczbę bramek dzielimy przez liczbę spotkań drużyny zawodnika,
  • otrzymany wynik mnożymy przez współczynnik (dla B-klasy 1, A-klas 1,5, okręgówki 2, IV ligi 2,5, III ligi i Ekstraligi kobiet 3),
  • otrzymujemy w ten sposób ilość punktów, którą ma dany zawodnik.

Opracowanie plebiscytu: Rafał Osajda, Komisja ds. Marketingu OZPN Konin

Opracowanie graficzne: Grzegorz Łyczak, Komisja ds. Marketingu OZPN Konin
Partner Techniczny OZPN Konin