Wielkopolska Liga Oldbojów

2018-08-30 13:00:00, Wielkopolski Związek Piłki Nożnej

Sezon 2018/19 w Wielkopolsce będzie rewolucyjny nie tylko jeśli chodzi o IV ligę. Całkowite przeobrażenie czeka również zmagania oldbojów. Zmiany mają na celu dostosowanie rozgrywek do możliwości organizacyjnych zespołów.

Do tej pory zawodnicy powyżej 35. roku życia rywalizowali w tradycyjnym systemie ligowym. W poprzednim sezonie zmagania udało się pomyślnie przeprowadzić mimo tego, że większość spotkań musiała być przekładana ze względu na braki kadrowe. W stawce siedmiu zespołów najlepszy okazał się LZS Rancho Topola.

Problemy zgłaszane przez uczestników rozgrywek nie uszły uwadze Związku, czego efektem są wprowadzane zmiany obejmujące format rywalizacji i zasady gry. Zgodnie z decyzją Wielkopolskiego ZPN, od sezonu 2018/19 mecze Wielkopolskiej Ligi Oldbojów rozgrywane będą w składach ośmioosobowych na boisku wielkości połowy boiska pełnowymiarowego i z bramkami o rozmiarze 5x2m. Czas gry uzależniony będzie od liczby drużyn i wyniesie maksymalnie 1x35 minut. Rozgrywki prowadzone będą systemem turniejowych. Uczestnicy na podstawie kryterium geograficznego podzieleni zostaną na grupy liczące maksymalnie pięć zespołów, z których każdy w jednej rundzie będzie gospodarzem jednego turnieju. Zwycięzcy grup spotkają się na koniec sezonu w finałach, by wyłonić mistrza Wielkopolski.

Dzięki zmniejszeniu liczby terminów meczowych do zmagań przystąpić będzie mogła większa liczba zespołów. Format grupowo-turniejowy ma służyć także integracji oldbojów i stanowi otwarcie na zespoły z dalszych terenów województwa wielkopolskiego, które do tej pory skutecznie były zniechęcane do gry przez odległości, jakie trzeba było pokonywać na mecze.

Zapisy do Wielkopolskiej Ligi Oldbojów prowadzone są przez Związek do 8 września. Koszt zgłoszenia zespołu to symboliczne 100 zł, ponadto każdy klub musi ponieść jedynie koszty organizacji (sędziowie, zabezpieczenie medyczne) dwóch turniejów w sezonie. W lidze mogą wziąć udział wszelkie zespoły niezrzeszone, bez konieczności rejestracji klubu w Wielkopolskim ZPN. Aplikacje wysyłać można mailowo na adres wydzialgier@wielkopolskizpn.pl

Partner Techniczny OZPN Konin